13-ty plat. Prečo áno a prečo nie?

Autor: Dušan Peško | 26.3.2017 o 8:00 | Karma článku: 7,46 | Prečítané:  1204x

Keď som z médií počul návrh Andreja Danka aby firmy mali povinnosť vyplácať zamestnancom 13-ty plat, ak odpracujú vo firme viac ako rok, prvé čo ma napadlo bola otázka, prečo iba vo firmách a nie aj..

.. v štátnej správe a samospráve? Veď aj učitelia, úradníci, zdravotné sestry či množstvo iných užitočných zamestnancov by si zaslúžilo odmeniť. Odpoveď je možno skrytá v samotnom návrhu (reps. výroku, lebo legislatívny návrh ešte neuzrel svetlo sveta). Andrej Danko našiel spôsob ako sa zapáčiť voličom, za cudzie peniaze. Konkrétne za peniaze firiem, podnikateľov a živnostníkov.

Bol by som na ten výrok z médií po pár dňoch zabudol, ak by som ho pred pár dňami neuvidel na billboardoch. Text 13-ty plat povinne, bez daní a odvodov prezrádza viac ako iba snahu zapáčiť sa voličom za cudzie peniaze. Prezrádza, že nový "legislatívny návrh" je viac billbardovou kampaňou pre zvýšenie popularity SNS, ako reálny návrh ktorý by mohol riešiť finančnú otázku mnohých obyvateľov Slovenska.

Sám som podnikateľ, vediem softvérovú firmu Platy vo firmách sa plánujú podľa očakávaných tržieb a nájsť prostriedky na 13-ty plat nemusí byť jednoduché. Veľké firmy to zvládnu, naplánujú o 1/12 nižšie mesačné platy a postupne sa prispôsobia. Zamestnanci však potom defacto nezarobia viac.

Čo, ale desaťtisíce drobných zamestnávateľov, firiem kde sú dvaja, či traja a ich zisk je za rok malý. 13-ty plat v krčmičke na Orave, alebo v holičstve v Snine, môže malého živnostníka stáť podstatnú časť zisku. 

Úplne scestný je ale návrh, aby 13-ty plat nebol zaťažený daňami a odvodmi. Na výplatnej páske by to vyzeralo dobre - krásny vianočný darček pre státisíce zamestnancov firiem. Ale čo špekulanti ? Ako zabrániť prípadom aby sa v "istých" firmách medzi sebou pracovníci nedohodli na nižšej mzde vyplácanej počas roka a následným štedrým 13-tým platom vyplateným bez daní a odvodov?

Dankov návrh 13-teho platu bez daní a odvodov by okrem firiem ochudobnil aj štátnu kasu a obišiel, či skomplikoval súčasný režim ročného zúčtovanie dane a zdravotného poistenia, ktoré riešia práve rozdielnu výšku príjmov v priebeh roka.

Ak by chcel Andrej Danko naozaj pomôcť pracovníkom, mal by myslieť na všetkých a nie iba tých vo firmách. A mal by na nich myslieť každý mesiac a nie raz do roka.

Ak to myslí vážne, môže v parlamente navrhnúť zníženie daní a odvodov zamestnancov a firiem povedzme t.j. 7,7% po ktorom tak často volajú odborníci a ekonómovia.Na výplatných páskach by zamestnanci videli viac každý miesiac, nie iba raz do roka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ministerkou vnútra bude Saková, ku Kaliňákovi má blízko

Zákazka, z ktorej mal mať podľa Špirka provízie aj Kaliňák. Aj to má za sebou nová ministerka vnútra Denisa Saková.

KULTÚRA

Osobnosti spomínajú na Krištúfka: Bol jedným z najnadanejších, mal smolu

Spisovateľ a režisér zahynul pri nehode.


Už ste čítali?