6 odlišností virtuálnej pokladnice od klasickej kasy

Autor: Dušan Peško | 2.4.2015 o 9:23 | (upravené 10.5.2017 o 10:09) Karma článku: 8,30 | Prečítané:  3003x

Mnohých malých podnikateľov deň po termíne podania daňového priznania čaká ďalšia povinnosť. Začať používať registračnú pokladnicu.Mal som príležitosť, ako zástupca softvérovej firmy, zoznámiť sa s krátkou prezentáciou VRP priamo

 1. Dennú Z-uzávierku vo virtuálnej pokladnici nehľadajte.
  Zatiaľ, čo používatelia klasickým registračných pokladníc a fiskálnych tlačiarní sú povinní vyhotoviť na konci dňa dennú tzv. Z-uzávierku a nalepiť ju do knihy pokladnice, vo VRP táto funkcia nie je.  Používatelia VRP budú mať teda o jedno povinnosť menej
   
 2. Ranný počiatočný vklad hotovosti nahradí (večerný) výber
  Tu by som povedal, že VRP rieši lepšie a logickejšie prácu s peňažnou hotovosťou. Klasické registračné pokladnice totiž majú tú vlastnosť, že po dennej uzávierke vynulujú aj stav hotovosti. Je to nelogické, pretože ak večer pokladník väčšiu časť tržby vyberie a v pokladnici si ponechá iba drobné na vydávanie do druhého dňa, nemala by hotovosť klesnúť na nulu. V praxi preto používatelia klasických registračných pokladníc pred začiatkom predaja zaevidujú do pokladnice hotovostný vklad. VRP vzhľadom k tomu, že nevykonáva dennú uzávierku, ani nenuluje stav hotovosti a tá v nej teda ostáva. Ak tržbu odnášate napríklad do banky musíte na konci smeny vybranú hotovosť zaevidovať ako výber.
   
 3. Zabudnite na platidlá, VRP eviduje iba peniaze
  Je zvykom, že v obchodoch sa okrem peňazí platí aj platobnými kartami, poukážkami, či stravenkami. Bežné registračné pokladnice zväčša umožňujú pri nákupe evidovať aj prijaté platidlá. VRP vzhľadom na svoje zameranie pre najmenších podnikateľov platidlá neeviduje. Ak Vám teda zákazník zaplatí kartou, budete si to musieť poznačiť bokom a večer potom hotovosť prepočítať tak, že platby inými platidlami zohľadníte aby pokladníkovi nevzniklo manko.
   
 4. Bez tréningového režimu
  V prípade VRP musíte oželieť aj tréningový režim, alebo skúšobný prístup. Virtuálna registračná pokladnica a jej funkcie sa riadia zákonom a ten na možnosť vyskúšať si prácu s aplikáciou pred jej „ostrým“ využitím nestanovuje. Tvorcovia to museli rešpektovať a prípadné zaškolenie obsluhy na rozdiel od bežných kás, ktoré tréningový režim umožňujú budete musieť vykonať naostro – napríklad s dokladmi s veľmi nízkou sumou povedzme rádovo pár centov.
   
 5. Nepotrebujete servisnú organizáciu, ani povinnú servisnú prehliadku
  Výhodou VRP je nesporný fakt, že nie je potrebné kupovať ju nosiť do opravy servisnej organizácii. S tým súvisí aj absencia povinnosti nechať si registračnú pokladnicu pravidelne prehliadnuť.
   
 6. Zaobídete sa aj bez plomby
  Poslednou výraznou zmenou je skutočnosť, že vaša tlačiareň, pripojené k počítaču, ktorá bude tlačiť pokladničné doklady nepotrebuje byť označená plombou. Tá v prípade bežných registračných pokladníc a fiskálnych tlačiarní chráni údaje uložené v pamäti pokladnice, pred otvorením a manipuláciou. Keďže ale Vaše tržby budú uložené priamo na serveroch správcu dane, bude o nich vedieť z prvej ruky a manipulácia bude skoro nemožná.

Ako zástupcu výrobcu ekonomického softvéru ma mrzí, že VRP sa nedá spojiť so žiadnym účtovným softvérom. Rovnako sa nedá pripojiť k iného zariadeniu na predaj, napríklad k čítačke čiarových kódov, alebo k peňažnej zásuvke.Podľa informácií jej tvorcov je to tak preto, lebo je určená pre najmenších podnikateľov, preto sú aj funkcie v nej dostupné na základnej úrovni pre splnenie povinností zákona.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

KOMENTÁRE

Danko s Ficom si dávno zvykli na Bugára, ktorý nereptá

Bugár pripravil pre Fica s Dankom naozaj nepríjemnú situáciu.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?