Ako sa bulvár počítačovým vírusom nerozumie...

Autor: Dušan Peško | 9.7.2012 o 18:32 | (upravené 9.7.2012 o 20:48) Karma článku: 10,15 | Prečítané:  2228x

Za tie roky, čo sa venujem antivírusovému softvéru som si už zvykol, že ak bulvárne médiá „objavia správu“ o nejakom novom nebezpečnom víruse, tak zväčša je to niekoľko mesiacov po tom čo bolo riziko identifikované a navyše s takou dávkou skreslenia základných informácií, že iba ťažko možno hovoriť o správe. Príkladom môže byť dnešná správa na tvnoviny.sk, venovaná trójskemu koňovi DNS Changer. Prevzatú správu som dnes dokonca započul aj vo vysielaní rádia – nuž uhorková sezóna býva na zaujímavosti skúpa a redaktori siahnu zdá sa počomkoľvek.

Is DNS Changer coming ?Is DNS Changer coming ?biologyoftechnology.com

Tak čo nám podľa tejto správy hrozí a aká je reálna hrozba ?

Podľa tvnoviny.sk sa svetom šíri (ako inak )zákerný vírus a nemáme sa čudovať, ak nám prestane fungovať internet! Nuž to už je dôvod na paniku. Aby správa získala na hodnovernosti, tak vraj FBI chce docieliť vypnutie serverov, aby zabránila ďalšiemu šíreniu vírusu (to aby sme FBI držali palce).Vyšetrovatelia (asi z FBI) vraj podobný prípad zaznamenali už minulý rok v novembri a tento rok v marci a za vírusom stojí skupina Estóncov.

Toľko „fakty“ z bulvárnej správy, poďme sa teraz pozrieť na realitu a porovnať si tento „pokus o šírenie paniky“ a informovaním.

• Trójsky kôň DNS Changer naozaj existuje, lepšie povedané existoval a už iba dožíva. Nešíri sa však hromadne internetom tak ako sa „panicky“ v správe píše, lebo jeho šírenie v novembri minulého zastavili firmy produkujúce bezpečnostný softvér v spolupráci s FBI a ďalšími zúčastnenými.

• Tento „vírus“ sa nešíri zo serverov (ktoré má FBI chuť zastaviť) sám od seba, používateľ si ho nejako musí do počítača sám, neopatrne stiahnuť – ideálne s podhodenou reklamou. To že v prípade DNS Changer ide o trójskeho koňa a nie vírus je vec terminológie pre bežných ľudí nepodstatná, podstatný rozdiel dezinformácie spočíva až v nasledovnom.

• Dnes t.j. v pondelok 9. Júla FBI vypína servre, ktoré doteraz nakazeným počítačom zabezpečovali to, že aj keď boli nakazené tak im internet fungoval. A tento fakt je najväčším omylom tvnovinovej správy.

Preložené do reči bežného používateľa, ak niekomu dnes prestal fungovať internet, nie je to preto, že sa dnes jeho počítač nakazil, ale preto že jeho počítať bol nakazený od novembra minulého roka a dodnes si ho nevyliečil! Chybou redaktora si tvnoviny.sk v článku fatálne pomýlili príčinu s dôsledkom.

Čo vlastne DNS Changer v počítačoch menil ? Zjednodušene povedané menil niečo ako internetové zoznamy "PSČ" a práve dnes sa skočila „charita“ FBI, poskytovať nakazeným používateľom čas, aby si svoje počítače vyliečili a dali "PSČ" doporiadku. Nutno poznamenať že aj dnes vypršaná lehota je predĺžením termínu, pôvodne neplánovaného na marec (iste pozornému čitateľovi neunikol dátum zhodný s bulvárnou správou, ale naplnený iným obsahom).

Podčiarknuré a ščítané, dnes nie sme na prvej strane príbehu, ktorého aktérom je nový vírus, naopak sme svedkami epilógu jednej identifikovanej internetovej hrozby.

Idem si pozrieť večerné správy, ak neskrachovalo grécko, možno aj táto mizerná správa bude v televíznych novinách. Na záver ešte pridám linky na stránky, kde sa dá dozvedieť viac:
http://www.itnews.sk/spravy/internet/2012-07-09/c149858-internetovy-koniec-sveta-moze-dnes-zasiahnut-statisice-ludi

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-56475260-statisice-ludi-mozu-prist-o-internet-fbi-vypina-servery

Alebo o niečo staršia správa:
http://www.zive.sk/utocnici-zarabali-na-zmene-dns-serverov-skontrolujte-si-ich-nastavenia/sc-4-a-299282/default.aspx

A jedna zahraničná:
http://www.biologyoftechnology.com/2012/07/dns-changer-is-coming/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

KOMENTÁRE

Danko s Ficom si dávno zvykli na Bugára, ktorý nereptá

Bugár pripravil pre Fica s Dankom naozaj nepríjemnú situáciu.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?