10 rád ako si nehľadať prácu

Autor: Dušan Peško | 8.1.2012 o 14:29 | (upravené 8.1.2012 o 15:10) Karma článku: 14,06 | Prečítané:  6214x

Jedna z vecí, ktorá je súčasťou mojej práce, je hľadanie a prijímanie nových zamestnancov do našej spoločnosti. Mám za sebou niekoľko výberových konaní, dlhých a náročných , pretože väčšina uchádzačov ani len netuší, ako taký výber v malej, či strednej firme prebieha, rozhodol sa pre preto spísať pár postrehov – čoho sa vyvarovať. Takže čo v očiach zamestnávateľa diskvalifikuje uchádzača o prácu? Tu je zopár rád,ak Vám pomôžu uspieť pri hľadaní práce budem rád.

Šaty robia človeka. Nezabúdajte na to, ak ste pozvaný na pohovor.Šaty robia človeka. Nezabúdajte na to, ak ste pozvaný na pohovor.archív autora

Pravidlo 1: Hľadajte prácu – nie voľné miesto!

Neposielajte životopis na každý inzerát, ktorý čo i len okrajovo pripomína prácu, vo vašom odbore. Vyberte si pracovné ponuky ktoré Vás naozaj zaujímajú – zamerajte sa na ne a sústreďte svoje úsilie na to, aby ste čo najviac odpoveďou na inzerát zaujali.

Prečo ? Bežne ako zamestnávateľ dostávame stovky žiadostí – mnohé rozposlané hromadne, cítiť z nich že uchádzač ani nevie kam všade sa o prácu hlási. Hľadať prácu súčasne v Bratislave i Prešove, ako šofér, skladník, obchodný zástupca a obchodný riaditeľ je naivné. Ako zamestnávateľ z toho vytuším, že je Vám jedno, čo budete naozaj robiť – a že chcete hlavne výplatu.

Pravidlo 2: Motivačný list musí byť naozaj motivačný – inak ho ani nepíšte.

Ak chcete získať prácu, na ktorej Vám záleží, napíšte motivačný list ako odpoveď na pracovný inzerát. Pracovné ponuky sa líšia a preto aj motivačný list musí byť individuálny. Uveďte v ňom prečo Vás práve táto ponuka práce zaujala, ako sa Vaše schopnosti kryjú s požiadavkami zamestnávateľa. Napíšte, z akého dôvodu by ste právu túto prácu radi získali.

Z vlastnej skúsenosti viem, ako dobre na mňa pôsobí, ak vidím že uchádzať si prečítal inzerát e chce u nás pracovať z tohto a toho dôvodu. Takýchto listov je však málo, zväčša čítam jeden dva odseky všeobecných fráz a to je škoda. Motivačnému listu často prikladám väčší dôraz ako životopisu, hlavne ak ide o čerstvých absolventov, preto ak sa Vám lení napísať ho konkrétnemu zamestnávateľovi ani ho nepíšte.

Pravidlo 3: Životopis musí byť profesijný a úplný – koníčky nechajte bokom.

Napíšte svoj životopis ako pútavý príbeh. Dodržte prehľadnú štruktúru, ale napíšte hlavne to čo ste robili, nie iba to kde ste pracovali. Napíšte čo bolo súčasťou Vašej práce, ako sa firme darilo v čase keď ste tam pracovali a čo z toho bolo Vaším pričinením. Svoj životopis tiež pravidelne aktualizujte.

Pýtate sa načo ? Neaktuálny životopis, ktorý končí s výpočtom Vašich zamestnaní v roku 2009 nie je dobrým signálom, svedčí o tom že ste lenivý ho upraviť, alebo dokonca ešte horšie že v posledných rokoch je „iný problém.“ Často čítam v životopisoch strohé informácie – práca v administratíve, marketingové úlohy občas dokonca ešte horšie napríklad „nahadzovanie údajov do databázy,“ pritom aj táto práca sa dá opísať ako zodpovedná úloha aktualizácie dát, ktorá firma umožnila lepšie predávať tovar správnym zákazníkov. Úplné zle je ak životopise uvediete koníčky, ktoré sú konflikte s ponúkaným pracovným miesto.

Pravidlo 4: Nepreceňujte sa!

Nehláste sa na miesto, ak nemáte prax, potrebné vzdelanie, či predpoklady. Motyka málokedy vystrelí. Ak firma potrebuje skúsenú účtovníčku, asi vie prečo ju chce a absolventka by tu prácu nezvládla. Ak nemáte vodičský preukaz, či neovládate jazyk tiež bude Vaša snaha asi márna.

Strávil som veľa času s uchádzačmi, čo sľubovali, že sa rýchlo učia a to či ono dobehnú. Ako zamestnávateľ však viem, že nového pracovníka bude treba do nových vecí zaškoliť - smernice postupy, podnikový systém – čakať než zvládne ešte nejaké to školské učivo stojí firmu peniaze.

Pravidlo 5: Pozor na prehnané požiadavky a neblafujte!

Reálne odhadnite svoje schopnosti, rozhodne nepíšte do životopisu, že niečo viete ak to neviete – naopak to čo viete aj keď je toho menej napíšte do bodky pekne a poporiadku.

Dospel som k hroznému poznaniu, že veľká časť životopisov obsahuje kreslené údaje, dokonca až klamstvá. Skoro všetci uchádzači v súčasnosti napríklad uvádzajú že ovládajú Excel na pokročilej či expertnej úrovni, zväčša však končia pri základoch práce s tabuľkami. Chápem, že uviesť ovládanie na základnej úrovni sa môže Vám môže zdať málo. Ale lož má krátke nohy, ak s tým máte problém je potrebné sa čo to doučiť. Na životopisy expertov, ktorým tečie mlieko po brade som zväčša pes.

Pravidlo 6: City a pocity nechajte bokom .

Snažte sa svoji žiadosť o prácu napísať profesionálne a bez emócií. Nevnucujte zamestnávateľovi Váš názor.

Vety typu „..som presvedčený že som ideálny pre danú pozíciu..“ pôsobia zle. Napíšte radšej „..daná pozícia je tou akú hľadám, pretože..“ Úplné faux-pa je ak napíšete, že zúfalo hľadáte prácu, alebo že je to Vaša posledná nádej. Ako zamestnávateľ mám srdce, ale rozum mám prednosť a od nového zamestnanec očakávam že prinesie so sebou skúsenosti a energiu – nie beznádej.

Pravidlo 7: Žoviálnosť sa nevypláca, lenivosť tiež nie.

Dodržte formálne pravidlá písomného styku. Oslovenie, text záver robia z Vašej žiadosti hodnotný dokument. Venujte pozornosť každej odoslanej žiadosti aj Vašej e-mailovej adrese.

Prečo ? Nevhodne na mňa pôsobia žiadosti z adries typu cukrik403@xmail.com a podobne. Úplne strašné sú e-maily s obsahom: „Zdravim, vidim volne miesto tak pisem, ak to vyjde super – aspoň odpiste, lebo zvacsa nic aj ked slusnost kaze...“ Takýto mail u mňa putuje rovno do koša. Vyťukať riadok bez diakritiky a poučovať o slušnosti – takého zamestnanca nehľadá asi nikto.

Pravidlo 8: Zistite si niečo firme, predtým než sa strápnite.

Ak ste prešli cez sito životopisov, je získanie práce viac na Vás ako na zamestnávateľovi. Vaše šance výberu spomedzi životopisov môžete zvýšiť dodržaním uvedených predošlých rád, ale ak sa pri čítaní môže niečo prehliadnuť, pohovor Vám dáva šancu to napraviť. Nechoďte na pohovor nepripravený, prečítate si všetko čo o firme nájdete na internete. Ak je to malá firma skúste si zistiť čo robí pomocou jej inzerátov v zlatých stránkach, alebo sa popýtajte v jej okolí.

Nie je nič horšie ako keď Vám uchádzač počas pohovoru prekvapene povie, že netušil že je ste softvérová firma (pritom to máme v názve) a následne to priklincuje tým, že má skúsenosti, pretože pracoval u vašej konkurencie - ale v skúšobnej lehote ho vyhodili. Asi nemusím uviesť, že tento uchádzač neuspel.

Pravidlo 9: Nemierte vysoko, ani nízko.

Správne odhadnite svoje nároky na plat a pozíciu a hľadajte vhodné si iba miesta. Kariéra sa zväčša robí postupom vo firme a nie skokom na vyššie miesto v inej firme. Kto vysoko rúbe, hlboko padá. Uchádzať sa o miesto manažéra ak ste absolvent s praxou iba počas letných brigád je zbytočné. Rovnako však pozor aj na opačné prípady.

Napríklad na pozíciu recepčnej sa nám hlásila ekonómka s praxou, vraj spĺňa predpoklady – strednú školu a príjemné vystupovanie, plat jej síce nepostačuje a verí že časom jej pridáme aby nemusela odísť. Ako firma ale vieme že hľadáme iba recepčnú a platové možnosti sú také aké sú. Uvedené miesto a plat nebudú pre takto kvalitnú uchádzačku dostatočné a riziko, že nenaplnené ambície vyrieši odchodom a my budeme pozíciu obsadzovať znova je veľké.

Pravidlo 10: Plat si vyjasnite vopred a nelicitujte!

Majte jasno v tom za koľko najmenej ste ochotný nastúpiť, a aký plat chcete časom dosiahnuť. Zlaté vajcia v podobe prekvapujúco dobrého platu z neba nepadajú. O plat môžete licitovať ak ste špičkový odborník, či skúsený manažér, väčšina uchádzačov však nemá reálnu šancu plat si vyjednať – ale iba akceptovať ponúknutý.

Raz ma pobavil uchádzač, ktorý uviedol že by chcel zarábať 750 až 2500 €. Takto by platové očakávanie rozhodne vyzerať nemalo! Na Slovensku sa v pracovných ponukách zväčša výška platu neuvádza, čo je podľa mňa škoda. Často svoje očakávanie neuvádzajú ani uchádzači, a to je tiež chyba.

Požadujte plat v rozmedzí plus mínus 30%,v porovnaní s podobnými pozíciami podľa aktuálnych platových prieskumov - to dá novému zamestnávateľovi signál o tom, že máte v otázke platu jasno. Kto má jasno v otázke svojich schopností i platu je o veľký krok bližšie k novej práci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

KOMENTÁRE

Danko s Ficom si dávno zvykli na Bugára, ktorý nereptá

Bugár pripravil pre Fica s Dankom naozaj nepríjemnú situáciu.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?