Drahá zelenina a drahé ovocie

Autor: Dušan Peško | 1.10.2015 o 7:48 | Karma článku: 6,69 | Prečítané:  1264x

Chcem využiť výhody ficovho balíčka, tak píšem list na rozlúčku. Žiť zdravo a šetriť sa mi nedarí. Pridávam sa k Slovákom, pre ktorých je rezeň základ stravy. Ušetrenú DPH si odložím, zíde sa mi na lieky na cholesterol!

Zdá sa vám úvod trošku prehnaný ? Možno áno, ale iste nie menej ako kratučký zoznam potravín, ktorým sa znižuje DPH z 20 na 10%. Toto naoko sociálne opatrenie má dve zásadné slabiny:

  • Tou prvou je, že jeho sociálny efekt je minimálny, pretože dôvodom finančnej núdze nie sú vysoké ceny ale nízky príjmy (u nás pomerne veľkej skupiny občanov)  a zníženie DPH nemusí znamenať zníženie cien na pultoch.
  • Tou druhou je, že toto opatrenie znižuje príjmy štátneho rozpočtu, ale nemá nijako zásadný efekt na to, aby naštartoval akýkoľvek pozitívny efekt. 

Skúsenejší hovoria: "Ver v to najlepšie, priprav sa na to najhoršie." V tomto prípade prinajlepšom klesnú ceny o pár centov (viac dokážu gazdinky ušetriť ak porovnávajú ceny v obchodoch, alebo kúpia krajší kúsok mäsa, z ktorého je menej odpadu). Prinajhoršom ceny klesnú na začiatku roka naoko a potom pod rúškou inflácie dobehnú predošlú úroveň. Jediným efektom bude nižší príjem štátneho rozpočtu.

Pýtate sa: Ako z toho von ? Ako pomôcť sociálne slabým, nezamestnaným, dôchodcom, študentom ale aj rodinám s deťmi nakupovať lacnejšie a pritom neukrátiť rozpočet ? Nuž, chce to mať viac analytického úsudku a chuť vyriešiť problém poriadne a nie "predvolebne."  

V prvom  kroku: Pripraviť dva zoznamy potravín. Jeden, ktorý by tvorili zdravé potraviny a výrobky, ktoré tvoria väčšinu spotrebného koša obyvateľov Slovenska. Druhý zoznam by potom obsahoval nezdravé potraviny, alebo tie čo sú zbytočne luxusné a dá sa bez nich zaobísť.  

V druhom kroku: Až na základe pomeru maloobchodných tržieb potravín z týchto dvoch zoznamov, určiť právny pomer nižšej a vyššej sadzby DPH. Čím by bola nižšia jedna sadzba, tým vyššia by bola sadzba druhá - samozrejme ak by bolo maloobchodných tržieb z prvého zoznamu menej ako z druhého, mohla by sa nižšia sadzba DPH zmeniť výrazne nadol a druhá by nemusela stúpnuť výrazne nahor. 

Pri správnom výbere potravín, by sme sa mohli dočkať oveľa väčšieho množstva lacnejších produktov a zároveň by "vážený priemer" vybranej DPH ostal bez negatívneho dopadu na rozpočet. Túto úlohu by zvládli iste zvládli skúsenejší štátny zamestnanci a možno aj šikovnejší študenti ekonómie.

Bohužiaľ teraz je zníženie DPH na desať vybraných druhov potravín iba nástrojom politického marketingu, bez reálneho prínosu pre obyvateľov Slovenska. 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Van der Bellen nevyhral, to len populizmus porazil sám seba

Miloš Zeman sa tešil predčasne. Ukazuje sa, že víťazstvá radikálov či populistov nie sú ani v dnešnej dobe samozrejmosťou.

SVET

Van der Bellen bude prezidentom, Hofer priznal porážku

Je nereálne, aby nepriaznivý stav zvrátil.

KOMENTÁRE

Rakúska úľava pre demokratov, varovanie pre populistov

Väčšinu politikov a ich tímov musel nad výsledkami obliať studený pot.


Už ste čítali?